8 grudnia 2023 roku na platformie ClickMeeting odbyło się webinarium poświęcone 10-leciu projektu AFB.
Webinarium rozpoczęło się wystąpieniem dr Barbary Budyńskiej, przewodniczącej SBP, która podkreśliła znaczenie projektu AFB dla rozwoju bibliotek w Polsce.
Dr Budyńska serdecznie podziękowała inicjatorom projektu projektu i kontynuatorom jego założeń, którzy przyczynili się do wypracowania wysokiego poziomu merytorycznego AFB i upowszechnienia wśród bibliotek korzyści wynikających ze stosowania narzędzi projektu. Wśród wymienionych osób znalazły się:
- Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca SBP, podczas kadencji której podjęto prace nad projektem,
- Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, przewodnicząca SBP, która wspierała kontynuację prac nad projektem,
- Elżbieta Górska, współtwórczyni projektu, wnosząca do niego wiedzę teoretyczną i doświadczenie praktyczne,
- Prof. Ewa Głowacka, ekspert, czuwająca nad poprawnością metodologiczną prac nad projektem,
- Danuta Kaczmarek, koordynatorka AFBP,
- Lidia Derfert-Wolf, koordynatorka AFBN,
- Grażyna Leonowicz, koordynatorka AFBE,
- Małgorzata Jezierska, Joanna Burska, Magdalena Mrugowska, Jolanta Sobielga, Edyta Strzelczyk, Mariola Szymczak – przedstawicielki zespołu ds. badania efektywności bibliotek,
- Aldona Zawałkiewicz – przedstawicielka zespołu ds. badania efektywności bibliotek, obecna koordynatorka projektu AFB.
Przewodnicząca SBP przypomniała, jak ważna dla projektu jest współpraca z Wojewódzkimi Administratorami Merytorycznymi, dyrektorami bibliotek i Radą Projektu. Podkreśliła również wagę wsparcia finansowego udzielanego projektowi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zwróciła uwagę, że na sukces projektu wpływa też wieloletnia, pełna zrozumienia, współpraca z Instytutem Książki.
Następnie głos zabrali prelegenci, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami związanymi z pracą przy projekcie.
Jolanta Sobielga z Biblioteki Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, w wystąpieniu zatytułowanym “Kilka uwag na marginesie badań efektywności w bibliotekach” przedstawiła założenia projektu AFB oraz jego wpływ na funkcjonowanie biblioteki.
Grzegorz Zys z Książnicy Podlaskiej w Białymstoku, w referacie “Po co WAM AFBP?” zaprezentował wartość projektu AFBP dla bibliotek publicznych z perspektywy Wojewódzkiego Administratora Merytorycznego.
Mariola Szymczak z Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach, w wystąpieniu “Kieruj i zarządzaj biblioteką z AFBE” przedstawiła znaczenie danych dla zarządzania biblioteką.
Dawid Kościewicz z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, w wystąpieniu “AFBN – spojrzenie na projekt z perspektywy konsultanta” przedstawił m.in. wyniki pracy osób z Zespołu ds. Standardów dla Bibliotek Naukowych.
Magdalena Mrugowska z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. W. Bełzy w Bydgoszczy, w wystąpieniu “Bo promocja jest ważna!” podkreśliła ogromne znaczenie promocji projektu AFB w kontekście jego wieloletniego i wieloaspektowego dorobku.
Webinarium spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony bibliotekarzy z wszystkich typów bibliotek. Udział w nim wzięło 129 osób. Było ono okazją do wymiany doświadczeń i refleksji nad 10-letnią działalnością projektu AFB. Podkreśliło, że sukces projektu zawdzięczany jest zaangażowaniu wielu osób, którym należą się podziękowania.
Prezentacje:
Kilka uwag na marginesie badań efektywności w bibliotekach – Jolanta Sobielga (Biblioteka Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach)
Po co WAM AFBP? – Grzegorz Zys (Książnica Podlaska w Białymstoku)
Kieruj i zarządzaj biblioteką z AFBE – Mariola Szymczak (Biblioteka Pedagogiczna w Skierniewicach)
AFBN – spojrzenie na projekt z perspektywy konsultanta – Dawid Kościewicz (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu)
Bo promocja jest ważna! – Magdalena Mrugowska (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. W.Bełzy w Bydgoszczy)
Nagranie webinarium