W ramach prac zespołu ds. badań społecznego i ekonomicznego wpływu bibliotek publicznych opracowana została poprawiona wersja kwestionariusza badawczego.
Projektując narzędzie badawcze, takie jak kwestionariusz ankiety, chcąc nie chcąc przyjmujemy perspektywę badacza lub badaczki. Perspektywa użytkownika może się jednak różnić od tej eksperckiej – pewne aspekty istotne z punktu widzenia badaczy, a także bibliotekarzy, mogą być mniej ważne dla samych korzystających z bibliotek – i oczywiście, odwrotnie. Z tego względu niezwykle istotne są badania pilotażowe.
W październiku i listopadzie 2022 roku przeprowadzone zostało ilościowe badanie pilotażowe. Na podstawie zebranych ze 112 bibliotek publicznych (łącznie 9327 odpowiedzi respondentów i respondentek) możliwe było przeprowadzenie analiz statystycznych (analiza rozkładu częstości, analiza czynnikowa i rzetelności, poziom korelacji zmiennych) w celu poprawy kwestionariusza służącego do badania wpływu społecznego i ekonomicznego. Na podstawie wyników pytania kwestionariuszowe zostały skrócone, uproszczone i poprawione.
Zapraszamy do zapoznania się z raportem metodologicznym, w którym opisane zostały podstawy wprowadzonych zmian oraz przedstawione szczegółowe wyniki badań, a także poprawioną, aktualnie rekomendowaną wersją kwestionariusza badawczego.